logo1

MIEJSKO - GMINNY OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ
W ZŁOCIEŃCU

logo bip

Informacje dotyczące koronawirusa SARS-CoV-2
znajdują się na stronie internetowej
http://wsse.szczecin.pl

Ponadto informujemy, że uruchomiono infolinię
Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącą koronawirusa SARS-CoV-2, 
czynną przez całą dobę, 7 dni w tygodniu - pod numerem 800 190 590.

Infolinia ma charakter edukacyjno - informacyjny.

sobota, 21 marca 2020 15:29

Gdzie odbywa się kwarantannę domową z powodu podejrzenia koronawirusa?

Napisane przez

Zgodnie z zarządzeniem premiera Mateusza Morawieckiego, każdy obywatel wracający do kraju jest zobowiązany do odbycia czternastodniowej kwarantanny. Jak ma wyglądać? Co wolno, a czego kategorycznie nie wolno robić? Ministerstwo Zdrowia podaje wytyczne.

Gdzie odbywa się kwarantannę domową z powodu podejrzenia koronawirusa?

Kwarantanna domowa może być zarządzona w przypadku:

1. osób z potwierdzonym zarażeniem koronawirusem SARS-CoV-2, które przechodzą chorobę COVID-19 łagodnie;
2. osób, które miały kontakt z przypadkiem potwierdzonym;
3. osób, które wracają do kraju z zagranicy.

Kwarantanna domowa w przypadku podejrzenia zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2, trwa czternaście dni i odbywa się pod adresem, który podajemy podczas kwalifikacji na kwarantannę.
Jeśli pacjent nie ma możliwości odbycia kwarantanny w miejscu zamieszkania, może ją odbyć we wskazanym przez służby ośrodku.

1. Dom studenta nr 3 „Kordecki”, ul. Kordeckiego 15, SZCZECIN;
2. Dom Studenta nr 5, Aleja Piastów 24 A, SZCZECIN;
3. Dom Studencki Nr 2, Ul. T. Rejtana 13, KOSZALIN

Jakie są obowiązki osoby na kwarantannie domowej przy podejrzeniu koronawirusa?

Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia, osoby przebywające na kwarantannie domowej powinny minimum dwa razy dziennie monitorować temperaturę ciała. W przypadku wystąpienia gorączki, duszności lub kaszlu powinny o tym fakcie powiadomić telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się na oddział zakaźny, unikając transportu publicznego.

Jak zachowywać się podczas kwarantanny domowej, żeby ograniczyć ryzyko zarażenia koronawirusem domowników? Jeśli mieszkasz z rodziną maksymalnie ogranicz z nią kontakt i zachowaj odstęp minimum dwa metry. WHO zaleca, żeby osoba przebywająca w kwarantannie domowej została umieszczona w oddzielnej sypialni i korzystała z oddzielnej łazienki. Zwykle jednak w mieszkaniach posiadamy jedną łazienkę. Jeśli osoba przebywająca na kwarantannie nie ma możliwości korzystania z oddzielnej łazienki, po każdym skorzystaniu z toalety/łazienki powinna zdezynfekować ją dostępnymi środkami czystości.

W celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa, podczas kwarantanny należy używać oddzielnych naczyń niż pozostali mieszkańcy. W zaleceniach jest też mowa o wietrzeniu mieszkania kilka razy dziennie, zachowania zasad higieny, częstym myciu rąk i dezynfekowaniu powierzchni, takich jak blaty, klamki i ekrany telefonów.

W przypadku, gdy kwarantanna domowa została zarządzona w wyniku kontaktu z przypadkiem potwierdzonym, w czasie jej trwania (po minimum pięciu dniach) od osoby przebywającej na kwarantannie zostanie pobrany wymaz do badania w kierunku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Pobierze go sanitariusz. Po uzyskaniu wyników, pacjent dostanie informację, czy został zakażony czy nie.

Czego nie wolno robić podczas kwarantanny domowej?

Podczas kwarantanny domowej w żadnym wypadku nie można wychodzić z domu. Zakazane jest wychodzenie z psem, spacery, wychodzenie na zakupy czy do przychodni. W zakupach lub opiece nad zwierzęciem mogą pomóc osoby bliskie lub sąsiedzi. Należy jednak pamiętać, żeby taka pomoc odbywała się bez kontaktowo – zakupy można zostawić przed drzwiami.

Jeśli podczas kwarantanny domowej nie da się uniknąć kontaktu z innymi osobami w mieszkaniu, one również muszą zostać poddane kwarantannie domowej.

Przestrzeganie zasad jest bardzo ważne, ponieważ znacząco zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2. W weryfikacji, czy osoba poddana kwarantannie rzeczywiście jej przestrzega pomagają policjanci. Za nieprzestrzeganie zasad kwarantanny grozi grzywna do trzydziestu tysięcy złotych.

Kancelaria premiera przypomina też, że podczas kwarantanny nikt nie jest sam. Warto wiedzieć, gdzie można się zgłosić po pomoc w tym trudnym czasie.